تبلیغات در جوان سایت      تبلیغات در جوان سایت تبلیغات در جوان سایت      تبلیغات در جوان سایت
      ۱۳۹۳/۰۱/۱۲ : ویرایش
لانه سازی مورچه ها – پخش آنلاین مستند و دانلود

اسرار حیرت انگیزی که در ساختمان بدن مورچه وجود دارد و همچنین نوع فعالیت و زندگی این حشره کوچک نمونه جالبی از قدرت آفریدگار جهان است. حشره شناسان با مطالعه لاشه های مورچگانی که به صورت فسیل از میلیونها سال قبل باقی مانده است توانسته اند به جزئیات زندگی مورچه ها در آن اعصار پی ببرند آنچه تعجب حشره شناسان را برانگیخته این است که وضع زندگی مورچه ها طی گذشت میلیونها سال تفاوت محسوسی نکرده است.

مورچه ها به اندازه ای قوی هستند که می توانند اشیایی را که چند برابر وزن خودشان است را به آسانی حمل کنند. بدن مورچه از سه بخش اصلی سر و سینه و شکم تشکیل شده است در ناحیه سر اعضای حساس مانند مغز و چشمها و شاخکها و دهان قرار گرفته است مورچه دارای پنج چشم است که سه تا از آنها روی پیشانی و دو تا در طرفین سر واقع شده است چشمهایی که در طرفین سر واقع شده است از نوع چشم مرکب است دهان مورچه دارای آرواره های نیرومندی است که به وسیله آنها دانه های خشک را خرد می کند و بارهای سنگین را به لانه می رساند.

 لانه سازی مورچه ها  پخش آنلاین مستند و دانلود

دهان اغلب مورچه ها نقش یک سلاح دفاعی را نیز ایفا می کند به طوریکه به وسیله گاز گرفتن از خود دفاع می کند.
شاخکهای مورچه یکی از اعضای حساس آن به شمار می رود زیرا وسیله استشمام بوهاست شاخکها به چند بند تقسیم شده اند که هر بند مخصوص استشمام یک نوع رایحه است شاخکها وسیله صحبت کردن مورچه ها نیز می باشد.

حتما دیده اید که وقتی دو مورچه به یکدیگر می رسند شاخکهای خود را به هم می زنند و مثل این است که با هم صحبت می کنند شاخکها وسیله ای برای ادای مقاصد درونی مورچه هاست مورچه ها وقتی می خواهند از لانه خود دفاع و یا مقدمات عملیاتی را فراهم کنند رفتار آنها غیرعادی و عجیب می شود.

 لانه سازی مورچه ها  پخش آنلاین مستند و دانلود

در این صورت با کمی دقت می توان دریافت که مورچه ها درحال رد و بدل اطلاعات و یا تقسیم کار بین خود هستند هر وقت حادثه ای در لانه مورچه ها رخ دهد در فاصله بسیار کوتاهی مانند گذشتن یک صاعقه این موضوع در لانه مورچه ها پخش شده و همه از آن آگاه می شوند چگونگی ارتباط تماس و یا به عبارتی سخن گفتن مورچه ها با یکدیگر – دارای اسرار زیادی است.

قرآن کریم نیز درجریان نقل داستان حضرت سلیمان به این حقیقت در زندگی مورچه ها اشاره کرده است و در آیه ۱۸ سوره نمل درباره سلیمان و لشگریانش هنگامی که به سرزمین مورچه ها رسیدند چنین آمده است :

« تا به سرزمین مورچگان رسیدند مورچه ای گفت : ای مورچگان به لانه های خود بروید تا سلیمان و لشگریانش شما را پایمال نکنند درحالیکه نمی فهمند »

از دیگر شگفتی های زندگی مورچه ها نوع لانه سازی آنهاست لانه آنها بی شباهت به یک شهر نیست و دارای راهها و تقاطع ها و طبقات مختلفی است.

 لانه سازی مورچه ها  پخش آنلاین مستند و دانلود

هر طبقه ای در لانه مورچه ها مخصوص کار خاصی است به همین دلیل درجه حرارت هریک از طبقات با دیگری فرق می کند مورچه نیز مانند زنبور عسل با روشی خاص لانه خود را گرم و یا سرد می کند تعداد طبقات لانه مورچه گاهی به چهل طبقه نیز می رسد و هرطبقه تقریبا ۵ میلی متر ارتفاع دارد و قطر دیوارها حدود یک میلی متر است، مورچه ها حشراتی فعال و پرکار هستند حتی شبها هم در خارج از لانه دست از کار نمی کشند کارهایی که این حشره در داخل لانه اش انجام می دهد بسیار بیشتر از جنب وجوش او درخارج از لانه است درحالیکه ما این فعالیتها را نمیتوانیم ببینیم مورچه ها با مهارت خاصی موادی را که به لانه می آورند در انبارهای معینی ذخیره می کنند و در نگهداری از آنها دقت و مراقبت بسیار می کنند هنوز تمام راههایی که مورچه برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی به کار می برد برای بشر فاش نشده است.

اما این مسئله برای محققان روشن شده است که اگر مورچه ها را از لانه خود بیرون کنند مواد غذایی که ذخیره کرده اند فاسد می شود اما با بودن مورچه ها در لانه هایشان مواد غذایی فاسد نمی شود جمعی از مورچه ها که دارای آرواره های نیرومندی هستند – نقش یک آسیاب را ایفا می کنند یعنی گندم و امثال آن را با آرواره های خود خرد می کنند و به صورت آرد درمی آورند و آن را در مخزنهای مخصوصی ذخیره می نمایند تا در فصل زمستان مورد استفاده قرار گیرد.

در جهان مورچه ها فداکاری بسیار جالبی نیز مشاهده می شود دانشمندان پس از تحقیقات بسیار متوجه شده اند که در لانه نوعی از مورچه ها که هریک به کار مخصوصی مشغول هستند از یکی از مورچه ها به عنوان انبار استفاده می شود این مورچه دارای کیسه نسبتا بزرگی است که در این کیسه شهد نباتات را ذخیره می کند و سپس مانند یک بادکنک کوچکی که پر از شهد است به سقف لانه آویزان می شود تا مورچه های دیگر از شهدی که در آن کیسه ذخیره شده بخورند.

تعدادی از مورچه ها نیز مامور مواظبت و نگهداری از نوزدان هستند آنها به قدری جدی و با شوق این کار را انجام می دهند که درموقع حمل و نقل اگر دو پای عقب آنها را قطع کنند از نوزاد دست بر نمی دارند و با سعی و همت آن را به وسیله شاخکهای خود حمل می کنند تا به جای مطمئنی برسانند.

 لانه سازی مورچه ها  پخش آنلاین مستند و دانلود

در دنیای اسرار آمیز مورچه ها نکته های بسیار زیادی وجود دارد که ما به همین مقدار اکتفا کرده و در پایان به این حقیقت معترف می شویم که زندگی منظم همکاری حیرت انگیز و فعالیتهای حساب شده این حشره کوچک جز با الهامات خداوند دانا و حکیم امکان پذیر نیست.


پخش آنلاین و دانلود دو مستند در رابطه با لانه مورچه ها :

مهندسی بی نظیر لانه مورچه ها۱

مهندسی بی نظیر لانه مورچه ها ۲


آیا این شگفتی ها وجود خداوندی حکیم و بزرگ را اثبات نمی کند .!!؟؟


جوان سایت :  گروه آموزش

 

دانستنی ها - دوره ابتدایی - علوم

آمار بازدید از این مطلب :

مطلب قبلی » « مطلب بعدی

   

 •   
 • : پیام نویسنده

  لطفا عناوین مطالب مورد نظرتان در زمینه آموزشی را ذکر نمایید. در صورت ارسال مطلب ، با نام خودتان در سایت درج خواهد شد

  ↓ تعداد نظرات داده شده به این مطلب : ۰


  تعداد مطالب :  تعداد اعضا :  

 • کاملترین راهنمای معلم دروس سوم ابتدایی
 • دانلود کاملترین کتب هشتم - دوم متوسطه اول
 • دانلود کاملترین کتب سوم ابتدایی
 • دانلود کاملترین کتب هفتم - اول متوسطه اول
 • لانه سازی مورچه ها - پخش آنلاین مستند و دانلود
 • کاملترین راهنمای معلم دروس دوم ابتدایی
 • دانلود کاملترین کتب چهارم ابتدایی
 • کاملترین نرم افزارهای آموزشی اول دبیرستان - آنلاین
 • (Smart Board) دانلود نرم افزار تخته‌ هوشمند
 • دانلود انیمیشن‌های درس تفکر و پژوهش ششم ابتدایی
 • تست سنجش وزن - آنلاین
 • کاملترین زندگینامه ناصر کشاورز
 • چرخ ریسک
 • کاملترین تحقیق آب و هوای پاک
 • کاملترین تحقیق مراحل پرورش کرم ابریشم
 • کاملترین راهنمای معلم دروس هفتم - اول متوسطه اول
 • کاملترین نرم افزارهای آموزشی دوم ابتدایی - آنلاین
 • کاملترین نرم افزارهای آموزشی سوم ابتدایی - آنلاین
 • کاملترین نرم افزارهای آموزشی ششم ابتدایی - آنلاین
 • کاملترین نرم افزارهای آموزشی چهارم ابتدایی – آنلاین

 • javansite.com@gmail.com - javansite_com@yahoo.com - info@javansite.com

  امتیاز جوان سایت در گوگل پلاس